Niemowlak u logopedy.

Kim jest logopeda? Dawno temu, w innym życiu, myślałam, że  człowiekiem który uczy mówić „r” 😉 jakie było moje zdziwienie kiedy na pierwszych wykładach usłyszałam o tym, że logopeda pracuje z niemowlakami! No bez żartów, niemowlaki trzeba uczyć mówić? Jasne, że nie, ale okazuje się, że wszystko co robimy z naszym maluchem w pierwszym roku życia (i później też) ma ogromny wpływ na rozwój mowy i jakość tej mowy!

Co jest takiego ważnego w tych pierwszych miesiącach i co przełoży się na mówienie?

Po pierwsze ciało – np. czy maluch układa się symetrycznie, czy może widoczna jest asymetria, czy napięcie mięśniowe jest prawidłowe, czy obniżone lub podwyższone itp.

Może pomyślisz, że to sprawa dla fizjoterapeuty? No jasne że tak, ale dla logopedy również, każda nieprawidłowość na ciele odnajdzie swoje odzwierciedlenie na twarzy. Twoje dziecko ma słaby brzuch? Założę się, że jego buzia jest przeważnie otwarta, mięsień okrężny ust i mięśnie języka słabe, a sposób oddychania nieprawidłowy…

Po drugie  pielęgnacja – to jak nosisz i odkładasz dziecko w jakiej pozycji Twój maluch jest układany do snu, jak przykładasz do piersi lub w jakiej pozycji karmisz butelką. Dodatkowo ważne jest to na jaki smoczek się zdecydować (jeśli jest taka konieczność) jak z niego korzystać, jaką butelkę wybrać jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią.

Po trzecie jedzenie – to co powyżej plus sposób w jaki maluch je, co je i kiedy, czyli rozszerzanie diety, zadbanie o produkty, które stymulują gryzienie i żucie. Bardzo ważne jest to czym niemowlak je i z czego pije – jaką łyżeczką, z jakiego kubka oraz to jak jest karmiony, czy odpowiednio aktywizuje mięśnie.


 Jedzenie i sposób oddychania to podstawa dla mówienia. Pierwotną i najważniejsza funkcją buzi jest jedzenie i oddychanie, a dopiero na trzecim miejscu mówienie. Jeśli dwie pierwsze są zaburzone to gwarantuję, że z mówieniem nie będzie idealnie.


 

Podsumowując, czy z niemowlakiem warto iść do logopedy? Jasne, że warto bo konsultacja z logopedą nigdy nie zaszkodzi, a może wnieść dużo nowej i istotnej wiedzy. Tak samo nie zaszkodzi konsultacja z fizjoterapeutą 😉

Kiedy pójść do logopedy?

  • Wówczas gdy zwyczajnie potrzebujesz porady np. w kwestii karmienia, lub kiedy chcesz skontrolować, czy Twój maluch rozwija się prawidłowo pod kątem przyszłej mowy.
  • Zawsze, gdy coś Cię niepokoi! Jeśli Ty jako rodzic czujesz, że coś jest nie tak jak powinno, to wierz mi Twoja intuicja to jest jedyna rzecz, która ma rację bytu, nie opinia koleżanki,  mamy, teściowej, tylko Twoja intuicja. Zawsze lepiej sprawdzić niż później żałować.
  • Zawsze kiedy lekarz lub fizjoterapeuta poproszą o konsultację z logopedą, skoro proszą to znaczy, że coś zwróciło ich uwagę i lepiej to sprawdzić niż zignorować.

 

A co w szczególności powinno zwrócić Twoją uwagę w pierwszych miesiącach? Poniżej kilka przykładów:

  • Noworodek ma duże problemy ze ssaniem, krztusi się, pręży, płacze w trakcie karmienia.
  • Maluch ma wygórowany odruch wymiotny.
  • Twoje dziecko większość czasu ma otwartą buzię, a język jest wysunięty na zewnątrz.
  • Twoje dziecko ma widoczną asymetrię.
  • Ma skrócone wędzidełko podjęzykowe.
  • Słabo radzi sobie z nowymi pokarmami, w trakcie rozszerzania diety często się krztusi, nie akceptuje grudek, a w późniejszym czasie większych kawałków, ma problemy z nauką picia z kubeczka.

 

Na koniec polecam Ci również mój wcześniejszy wpis – Logopeda potrzebny od zaraz.

 

 

 

Dagmara Jakubczyk-Szwarc - neurologopedka, terapeutka wczesnej interwencji logopedycznej, certyfikowana terapeutka Castillo Morales, terapeutka metody miofunkcjonalnej.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *