Pobawmy się – 7 pomysłów na zabawy rączkami.

7 pomysłów na zabawy… czyli terapia ręki.

Pamiętasz mój artykuł „DagaGada i zabawy rączkami„?
Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie propozycje kilku zabaw z zakresu motoryki małej. Tak jak już pisałam wcześniej, praca z ręką jest niezwykle ważna dla mówienia, a przy okazji bardzo, ale to bardzo przyjemna!
Jeśli czytasz mojego Facebooka to doskonale znasz moje ziarenka – od nich też zacznę 🙂

Zabawa nr 1

Do plastikowych misek wsyp różne ziarna np. ryż, groch, fasolę, kawę, soczewicę itp. pozwól dziecku dotykać, zagniatać i przesypywać.

Teraz czas na łyżki, łyżeczki, chochelki, łopatki i inne domowe gadżety… Niech Twoje dziecko nabiera i przesypuje do misek, pudełek, garnków, czy butelek… Może ugotuje pyszną i kolorową „zupę”, a może smakowite „ciasto”?

A skoro mowa o cieście… to czas na nieśmiertelną masę solną 🙂
Zabawa nr 2
Masę solną można przygotować na wiele sposobów, ja podaję następujący przepis:
1 szklanka mąki
1 szklanka soli
125 ml wody
Poza masą solną można pokusić się o przygotowanie innych „ciastolin” (w sieci można znaleźć bardzo dużo ciekawych pomysłów)

Pierwszy krok to wsypanie suchych składników, pozwól dziecku po dotykać mąki i soli, niech opisze co czuje, opowie o fakturach…

A teraz – woda i zagniatamy… Fantastyczne ćwiczenie dla mięśni, a zwłaszcza języka (serio)

 

 

Masę możecie zafarbować np. barwnikami spożywczymi lub powycinać ciasteczka.
Na koniec czas na ozdoby, niech do akcji wkroczą różne drobiazgi 😉
Zabawa nr 3
Genialna w swej prostocie – czyli wrzucanie różnych drobiazgów np. do butelki (super ćwiczenie dla koordynacji oka i ręki)

Zabawa nr 4 

Pomponowe wyklejanki, ja przygotowałam wersję świąteczną, wydrukowałam szablon choinki i razem z moją córką przykleiłam bombki 🙂
Zabawa nr 5

Sensoryczne memory – do nakrętek po napojach przyklej różne faktury, filc, rzepy, gąbki, papier, folię bombelkową itp. (musisz przygotować po dwie takie same nakrętki)

 

Gotowe?

Wariant 1 – nakrętki obracasz tak, żeby nie było widać co jest pod spodem, odsłaniasz jedną, dotykasz i zapamiętujesz, teraz odsłaniasz drugą, czy są takie same? Jeśli tak zabierasz i zdobywasz punkt, a jeśli nie, zakrywasz i grasz dalej 🙂

 

Wariant 2 – dziecko ma zamknięte oczy, paluszkiem dotyka nakrętki, po chwili, również z zamkniętymi oczami, dotyka drugiej, teraz musi odgadnąć czy nakrętki są takie same, czy inne. Na koniec można poukładać taki sam do takiego samego 😉

 

Zabawa nr 6
Jeśli ćwiczysz czytanie metodą sylabową możesz urozmaicić naukę poprzez wyklejanie sylab, jeśli nie ćwiczysz czytania, możesz wyklejać co tylko chcesz 😉

Do zabawy potrzebujesz dobrego kleju i różnych makaronów, ziarenek (fasola, groch, jęczmień, mak, len, itd.), materiałów (filc, wełna, bawełna, jedwab, ortalion – to co masz pod ręką, albo inaczej, to czego nie żal Ci pociąć)

 

Zabawa nr 7
Klamerki!!! Kocham 🙂 to chyba moje ulubione ćwiczenie ręki – precyzja, koordynacja, planowanie i chwyt.
Razem z córką stworzyłyśmy chłopca, który bardzo chciał mieć włosy no i je dostał 😉 Chłopiec ma też oczy z pomponów i uśmiech z plasteliny.

 

Uf! To tyle… mam jeszcze cały milion pomysłów, no może kiedyś się nimi podzielę 😉

Dagmara Jakubczyk-Szwarc - neurologopedka, terapeutka wczesnej interwencji logopedycznej, certyfikowana terapeutka Castillo Morales, terapeutka metody miofunkcjonalnej.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *