Terapia Castillo Morales
Dzisiaj chciałabym Ci powiedzieć o czymś, co ukształtowało mnie jako terapeutę.
Niedługo po studiach neurologopedycznych, w 2012 r. spełniło się jedno z moich marzeń – ukończyłam szkolenie i otrzymałam międzynarodowy certyfikat, stając się tym samym terapeutą Castillo Morales.
Koncepcja i metoda stworzona przez dr Rudolfo Castillo Morales w latach 70 w Argentynie, to nie tylko określona technika pracy (zresztą niezwykle skuteczna) ale to również, a może przede wszystkim filozofia 🙂
Zanim powiem Ci dlaczego filozofia i dlaczego tak istotna w moim życiu, to najpierw kilka słów o tym u kogo i po co stosuję taką terapię.
Terapia Castillo Morales (CM) jest jedną z coraz częściej stosowanych metod na świecie, dedykowana jest tym pacjentom u których stwierdzono nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaburzenia oddychania, ssania (noworodki i niemowlaki), żucia, połykania, nadmierne ślinienie się, nieprawidłowe ułożenie języka… Jest metodą całościową, co oznacza tyle, że na człowieka patrzymy holistycznie, w metodzie nigdy nie pracujemy tylko na twarzy, to praca z całym ciałem jest fundamentem terapii.
U kogo więc stosuję terapię CM?
- Dzieci ze znacznie obniżonym napięciem mięśniowym – to dzieci u których możesz zaobserwować m.in. otwartą buzię, język ułożony między zębami, nadmierne ślinienie;
- Dzieci u których występują wady artykulacyjne, a przede wszystkim seplenienie międzyzębowe;
- Dzieci z problemami z jedzeniem i piciem (nieprawidłowe gryzienie, żucie, przyjmowanie płynów)
- Dzieci z Zespołem Downa, Prader-Willi oraz innymi zespołami genetycznymi;
- Dzieci z porażeniem mózgowym;
- Dzieci z porażeniem nerwu twarzowego;
- Dzieci z opóźnionym rozwojem psychomotorycznym;
Ponieważ ja pracuję przede wszystkim z młodszymi pacjentami, to powyżej odniosłam się własnie do nich, ale w metodzie nie ma ograniczeń wiekowych, można ją zacząć stosować już u noworodków z grupy ryzyka (również wcześniaków), ale doskonale sprawdzi się także w terapii osób dorosłych.
Jaki jest cel terapii CM?
- Szeroko pojęta komunikacja, zarówno słowna jak i pozawerbalna;
- Wspieranie koncentracji, budowanie wspólnego pola uwagi, wspomaganie percepcji;
- Regulacja napięcia mięśniowego;
- Aktywacja i usprawnianie funkcji orofacjalnych (ssanie, połykanie, żucie);
- Przygotowanie i wspieranie w samodzielnym jedzeniu i piciu;
- Wspieranie terapii wad wymowy
Dobrze, a teraz wracam do wspomnianej filozofii 😉
W koncepcji Castillo Morales najważniejszy jest pacjent (pozwolisz, że będę pisała o dzieciach)
Dziecko i jego potrzeby, bliskość, miłość, szacunek i zrozumienie stanowią fundament terapii. Jako terapeuta muszę być otwarta na sygnały, które wysyła mi mój pacjent, to ja podążam za dzieckiem, a nie ono za mną, wzajemnie dajemy sobie czas, nie robimy nic na siłę, budujemy relację, która oparta jest na zaufaniu…
Dla mnie jest to niezwykle istotne założenie bo w tym szalonym, zabieganym świecie, w którym cierpimy na permanentny brak czasu, na chwilę mogę się zatrzymać i pobyć z drugim człowiekiem, a chyba o to w tym wszystkim chodzi.
Moja dobra koleżanka powiedziała mi kiedyś: „Daga nie jest ważne co robisz z dzieckiem, najważniejsza jest wasza relacja, jeśli zbudujesz więź między tobą, a twoim pacjentem, dopiero wówczas zrobisz wszystko, co chcesz” i tak własnie postrzegam terapię CM i terapię w ogóle!